Zdechův mlýn v obci Světce

Mlýn Světce

Zdechův mlýn, jinak zvaný také Půlpytlův, je vodní mlýn v obci Světce u Jindřichova Hradce. První písemná zmínka o mlýně pochází z roku 1255. V průběhu historie se zde vystřídalo množství majitelů a mlýn byl několikrát zcela přestavěn. Nejvýznamnější mlynářské rody byly Zdechů a Půlpytlů, podle nichž dostal objekt název.

Voda pro mlýn byla přivedena dlouhým náhonem od Deštenského potoka cca 1,2 km.

Byla zde dvě, později tři celodřevěná vodní kola na vrchní vodu o průměru 2,7 metru, dvě pro mlýn, jedno pohánělo pilu vedle. V první polovině 20. stol. byla samostatně namontována turbína typu Bánki pro pohon osvětlovacího dynama. Původně zde bylo jedno, později pak dvě obyčejná kamenná mlecí složení. Před rokem 1915 a v letech následných byla zdejší technologie modernizována – byla osazena starší válcová mlecí stolice a ostatní mlýnské stroje.

Mlýn je nyní kompletně dochován se strojní technologií z let 1890–1924. Unikátní je zde především válcová mlecí stolice fa J. Hübner a K. Opitz – Pardubice z roku 1890, ssavka, mlýnská hranice aj.

Nyní je objekt přístupný jako muzeum strojů a mlynářství, zpravidla po dohodě s majitelem, který sám nám poskytl pár fotografií instalací našich Fontini zásuvek.

Ještě jednou mockrát děkujeme!

A jak se sám vyjádřil…

„Vámi dodaná replika zásuvky byla osazena v dřevěném rámečku vedle originálních repasovaných vypínačů z roku 1908. Celková instalace tak nekazí autenticitu vzácného elektrozařízení, které je součástí expozice, zároveň při zachování současných požadavků pro provozování muzea historického mlýna.“

David Veverka – restaurátor strojů a majitel mlýna Světce 13 (JH)

Dne 18. 2. 2018 – rekonstrukce Zdechova mlýna pokračuje a pan David Veverka nám k tomu napsal:

Při poslední práci se podařilo obnovit celý spodní osvětlovací okruh z roku 1908, dále je osazená a zrenovovaná rozvodná transmise a zapojen historický třífázový elektromotor od firmy Bergmannwerke – Bodenbach (dnešní Děčín Podmokly) taktéž vyrobený roku 1908, který je v ČR unikátní. Mlýn se podařilo po 70 letech znovu rozběhnout v chodu a dělá návštěvníkům na exkurzích radost. Lidé se mě při prohlídkách ptají na repliky zásuvek a vypínačů, takže vás  často doporučuji a zasílám odkaz na vaši firmu.

#
Garby zásuvka Fontini mezi původními repasovanými vypínači z roku 1908
#
Detail původního repasovaného vypínače
#
Historická fotografie Zdechova mlýna ve Světci
#
Současný vzhled Zdechova mlýna ve Světci
#
Válcová mlecí stolice fa J. Hübner a K. Opitz
#
Zdařilá povrchová instalace vedení u původních vypínačů
#
Detaily historických strojů
#
Detaily historických strojů
#
Třífázový elektromotor Bergmannwerke - Bodenbach (Děčín) z roku 1908
#
Povrchová instalace - kabel a porcelánové úchyty Fontini
#
Detail povrchové instalace
#
#