Tančírna v Račím údolí

Zachráněný skvost Georgs Halle

Tančírna v Račím údolí byla postavená v secesním stylu a patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí. Oblíbené byly pěší procházky z Javorníku, přes Jánský vrch, Čertovy kazatelny, hrad Rychleby a zpět do Račího Údolí, nebo z Nových Vilémovic do Račího Údolí  přes Červený Důl. Před válkou se zde o sobotách konaly zábavy, o nedělích čaje s hudbou. Okolí malebného místa zkrášloval parčík se skalkami, rododendrony, okrasnými dřevinami a stylovým venkovním posezením.

Zde je třeba podotknout, že celkově v Račím Údolí stálo asi pět výčepních či restauračních zařízení: kromě zmíněných tří ještě tzv. „Waldhaus“ s šenkem a penzionem, který od roku 1913 provozoval Franz Winkler, a tzv. „Haus Isolde“, výletní restaurace s možností ubytování a tanečních zábav, dnešní budova tábora. Není tedy divu, že dolní část údolí žila bohatým společenským životem a byla oblíbeným výletním a turistickým cílem. Secesní Tančírnu sloužící jako restaurace, taneční sál a penzion (prameny označují její sloh i jako švýcarský) nechal postavit vratislavský biskup kardinál Georg (Jiří) Kopp v letech 1906-1907, a to na místě již zmíněné zbourané parní pily. Podle kardinála Koppa (1887- 1914), který je u nás znám i tím, že založil vidnavský kněžský seminář, získala Tančírna i své jméno – Georgshalle. Koncesi na restaurační a výčepní živnost získalo biskupství 17. prosince 1906. Zděné přízemí se samostatným vchodem bylo rozděleno na dvě hlavní části, další dvě místnosti se nacházely v přístavbě. V severní části přízemí (tedy směrem k Javorníku) byla umístěna velká kuchyň, výčep a přípravní místnost. V jižní části se nacházela zásobní komora (špajz) a dvě obytné místnosti. Nebylo zapomenuto ani na sociální zařízení a dokonce na výtah, kterým se jídlo a pití dopravovalo nahoru do sálu. Vnější schody (dnes rozbité) vedly k samotnému přes 20 metrů dlouhému lokálu a tanečnímu sálu, který byl zbudován celý ze dřeva a skla. Sál byl obklopen dřevěnou verandou, obložení bylo barevně lakované, dřevěné trámky byly zdobeny plastickými ornamenty (zejména vinnou révou) a nejkrásnější částí Tančírny byly barevné vitráže, v modrém a zeleném tónu, složené v secesním kánonu. Celá budova byla elektrifikována.

Na obnovu Tančírny byl vypracován projekt, jehož cílem byla komplexní rekonstrukce historické budovy Tančírny, vybudování zázemí pro turisty a cykloturisty a dále zpřístupnění historie a současnosti Rychlebských hor a samotné Tančírny. Po 5 pokusech o získání dotace na opravu, byla 6. žádost úspěšná.  Na podzim roku 2014 se mohlo začít s rekonstrukcí.

Realizací projektu došlo k obnově a modernizaci devastovaných částí budovy secesní Tančírny. Z hlediska dispozičního uspořádání slouží dvoupodlažní objekt jako stálá expozice historie a současnosti objektu, Račího údolí a Rychlebských hor.

Hlavní prostor tančírny je tvořen velkým „tanečním“ sálem, který je zázemím pro koncerty, autorská čtení, taneční vystoupení, workshopy, svatby apod.

Spodní část budovy tvoří salónek (vhodný zejména pro různé komornější oslavy nebo tvořivé workshopy) a kavárna spolu s informačním centrem.

Posezení nabízí i prostor před tančírnou. V létě pak lze k relaxaci, cvičení a odpočinku využít i park vedle tančírny.

#
Tančírna v Račím údolí - Pohled z parčíku
#
Tančírna v Račím údolí - vypínače Garby Colonial jsou umístěny esteticky vždy u dveří
#
Tančírna v Račím údolí - pohled do části kavárny s vypínačem Garby Colonial
#
Tančírna v Račím údolí - Stylová kamna a v interiéru ve spojení se zásuvkou Garby Colonial
#
Tančírna v Račím údolí -
#
Tančírna v Račím údolí - Spojení moderního s tradičními vypínači Garby Colonial
#
Tančírna v Račím údolí - Pohled do zázemí na obložení použitý vypínač Garby Colonial
#
Tančírna v Račím údolí - Toalety jsou vybaveny stylově vypínači Garby Colonial
#
Tančírna v Račím údolí - Vypínače Garby Colonial jsou zasazeny do obložení
#
Tančírna v Račím údolí - pohled na chodbičku a dveře na terasu
#
Tančírna v Račím údolí - Světla jsou vyrobené z mosazných trubek a skvěle doplňují interiér a korespondují s celou budovou
#
Tančírna v Račím údolí - Světla jsou vyrobené z mosazných trubek a skvěle doplňují interiér a korespondují s celou budovou
#
Tančírna v Račím údolí - Ještě jeden vypínač Garby Colonial blízko tradičního kování