Povrchová instalace elektrického rozvodu

Mosazné retro svítidlo Linea Civetta s povrchovou instalací

… aneb i na povrchu může být krásná

V tomto článku bude řeč o povrchové elekto instalaci rozvedené za pomocí kabelů či trubek a také o dvou našich značkách Font Barcelona a Aldo Bernardi, které ji a též řadu souvisejících komponentů nabízí. Pojďme se podívat o co vlastně jde.

Trocha z historie

Už dříve, než se začala elektroinstalace v nových domech dělat pod omítkou, byly tady povrchové systémy. Postupem času však byly vytlačeny pod omítkovými systémy vedení instalace v trubkách z olova, později z lehkých kovů a postupně pak plastových trubek tzv. „husích krků“. Uvnitř kovových trubek byla izolace z impregnačního papíru, která dost špatně snášela vlhkost a zub času pak zcela znehodnotil její izolační schopnost. Nástupem moderních kabelů v 70.-80. let 20. století pak došlo k masivním rekonstrukcím těchto nevyhovujících rozvodů a začaly se montovat kabely s izolační vrstvou přímo pod omítku do sádrového lůžka.

Současnost

V současném přetechnizovaném světě dochází k renesanci povrchových systémů vedení elektroinstalace, a sice jako přiznaných designových a také plně funkčních prvků. Mohli bychom zde polemizovat nad bezpečností tohoto způsobu vedení elektrické energie. Ale jak z vyjádření ředitele EZÚ Praha vyplývá… žádná norma nebrání v tom, aby se tyto způsoby vedení kabeláže používaly i nadále v současné praxi. Je však důležité, aby tyto instalace prováděla osoba znalá elektrotechnických norem, způsobů uložení a chránění takovéto instalace.

Způsoby podle uložení: 

  1. Kabelové vedení – opředené vícežilové kabely nebo kroucené splétané kabely, vedené k vypínačům, zásuvkám či světlům na kabelových úchytkách z porcelánu přes spojovací krabice, za pomocí ochranných průchodek, záslepek a jiných prvků.
  2. Trubkové vedení – kabely vedené v ochranné většinou měděné trubce zejména tam, kde je potřeba ochránit kabel bez izolace před poškozením či zvýšenou námahou – trubky jsou vedeny na mosazných či plechových úchytkách; ke koncovým prvkům procházejí mosaznými krabicemi s bajonety nebo s izolační plastovou průchodkou, případně speciálními SPR kovovými boxy, do kterých pak mohou být napřímo namontována svítidla. Lze tak skládat celé světelné sestavy a utvářet tak variabilitu možností pro současný designový i retro interiér.

Použití takovýchto rozvodů pak vybízí majitele hlavně původních staveb jako jsou vinné sklepy, selská stavení, kamenné budovy, hrady a zámky apod. k vytvoření světelné atmosféry podle vkusu každého majitele. V současném designovém světě pak tyto prvky skvěle doplňují minimalistické prodejní prostory např. vinných galerií, kaváren, stylových retail storů a reprezentativních firemních prostor. Tomuto trendu neunikl ani styl domácího bydlení, kde se prosazují zejména viditelné sestavy osvětlení, vytvářející světelnou pohodu a tvořící tak zajímavý designový prvek v interiéru.

#
Povrchová instalace splétanými kabely s prvky Font Barcelona Garby
#
Povrchová instalace splétanými kabely se svítidly Isola od Aldo Bernardi
#
Povrchové vedení splétaných kabelů ve vinném sklípku pana Molitora
#
Ukázka povrchové instalace splétanými kabely se svítidly Aldo Bernardi
#
Povrchová instalace splétanými kabely a trubkami s prvky Font Barcelona Garby
#
Povrchová instalace pomocí trubkového rozvodu s prvky Aldo Bernardi
#
Povrchová instalace pomocí trubkového rozvodu s prvky Aldo Bernardi
#
Povrchová instalace pomocí trubkového rozvodu s prvky Aldo Bernardi
#
Povrchová instalace pomocí trubkového rozvodu s prvky Font Barcelona Garby
#
Povrchová instalace pomocí trubkového rozvodu s prvky Font Barcelona Venezia
#
Instalace pomocí trubkového rozvodu se svítidly Civetta od Aldo Bernardi
#
Povrchová instalace pomocí trubkového rozvodu s reflektory Civetta od Aldo Bernardi