Blog

Baránek buldokem

Fotografie k článku v blogu - Café Bulldog Břeclav

Nebylo těžké vybrat tohle místo. A nebude těžké o něm ani napsat. Cafe Bulldog je totiž opravdový buldok mezi kavárnami. Budova, interiér, i pan majitel Jan Baránek (a to, ač zcela krotkého jména) se do vás doslova zakousnou. Nahodíte jen kostičku (rozumějte trochu rozvinete nit hovoru) a on se pan majitel chytne. Poněkud neobvyklý název kavárny všímavým příliš vysvětlovat nemusí, neboť už nad vchodem jej prozrazuje dřevěný buldočí reliéf a pokud se rozhlédnete v interiéru, onoho (již tedy zesnulého domácího mazlíčka) vidíte v různých obdobách všude. Rázem jste lehce protaženi interiérem kavárny, abyste se nadechli správné kavárenské atmosféry a trochu načichli kouřem. (V rozporu s vaším názorem si totiž pan Baránek myslí a také to posléze říká, že cituji: „cigareta ke kávě patří“.) Načež vzápětí lišácky pootevře dveře toalety, aby vás upozornil na vypínače Fontini Garby Colonial… a nakonec vás vyvede do prostoru v patře, kde bude více klidu a který snad jednou bude sloužit coby pánské holičství… Ale to vám v družném rozhovoru prozrazuje až téměř o hodinu později. Zatím je tam tak trochu pracovní nepořádek a jeden pilně pracující kolega schovaný za pracovním stolem.

Nahoře pak téměř dvě hodiny vypráví o poutavé historii vzniku téhle budovy postavené ve stylu britských pánských klubů, kde se ani ne tak překvapivě, a to mohu coby autorka článku potvrdit, cítí velmi dobře i ženy. Na klín si rozkládá nádherné – Ing. Arch. Oldřichem Hutterem – ručně malované návrhy obložení stropu, tvaru vitrín, detaily sloupů, kování, lamp, svítidel, oken a všelikých rozmanitých dalších prvků interiéru i exteriéru. Žasneme nad detaily, které jsou ručně vystínovány tužkou a doplněny plochami vymalovanými barevnými pastelkami.

Fotografie k článku v blogu - Café Bulldog Břeclav

Tak už to dnes téměř nikdo nedělá. A právě to je znát na charakteru tohohle prostoru. Je tvořen na míru, je srdeční záležitostí a s ničím se tady nespěchá. Jednoduché věci bývají složité a co chtějí nejvíce, je čas. Sám pan Baránek k našemu pobavení říká, že pan architekt rozlišuje jen čtyři časová údobí – jaro, léto, podzim a zimu. Chápeme. Tohle dílo není dílem komerce. Proto je prostě nezbytné si počkat.

Myšlenka na kavárnu Cafe Bulldog se zrodila docela jednoduše. Z touhy po dobré kávě a konkurenční doložce. Tak ji pan Baránek – původní profesí výpravčí dal zelenou, a nakonec si ji sám i postavil. A také ji dal duši, naplněnou láskou k britským ostrovům, kávě a zlatavé whisky.

Stavba začala v roce 2009 a čtyři roky na to v roce 2013 byla kavárna konečně otevřena. Od té doby se na ní stále pracuje. Realizují se další a další věci, a to jak zvenčí, tak i zevnitř.  „Sehnat totiž pořádného řemeslníka, který dokáže vyrobit to, co chcete, je opravdu kumšt…“ konstatuje s lehkým povzdechem pan Baránek. Musíte být prostě opravdový buldok, abyste tohle všechno překonali a šli si za svým snem dále.

Ale nakonec se všechno v dobré obrátí. Spoustu věcí se naučíte obstarat sami. Spoustu inspirace najdete na internetu (tak zřejmě přišel pan Baránek i na naše vypínače Fontini). V globálu se ale všechno tak nějak děje doslova metodou pokus/omyl. Má to své genius loci, a tak alespoň pro nás není s podivem, že to opravdu vychází. Něco méně, jiné více, ale ve výsledku více. Protože celkový dojem z kavárny je opravdu takový, jaký má být (nám možná malinko vadilo to kouření, ale třeba v létě na zahrádce by nemuselo ani to). Jako příjemný bonus pro dobrý dojem a pohodu kavárna dokonce vydává čtvrtletně něco jako svůj kavárenských časopis s menu, jehož retro design zapadá do celkové koncepce kavárny. Preciznost a smysl pro detail tady prostě vévodí nade vším.

Fotografie k článku v blogu - Café Bulldog Břeclav

A tak, když budete mít cestu a budete si chtít dát dobrou, kvalitní kávu, čaj, rum anebo především whisky (kterých má pan majitel velmi početnou sbírku a velmi ochotně se nám s ní pochlubil) a další nabízené, určitě se zastavte. U dvou zmíněných alkoholických nápojů dokonce můžete jednou měsíčně natrefit na program s ochutnávkou, což jistě také stojí za zmínku. U vstupu, baru, při posezení a pak také na toaletách (hlavně dámských u ohromného zrcadla s osvětlením) si pak všimněte našich krasavců – vypínačů a zásuvek Fontini z řady Garby Colonial. Jsme hrdi, že i ony, coby pouhé zrnko písku v tomto kavárenském moři, se i tady podílejí na jedinečné atmosféře a že přinášejí světlo do těchto příjemných prostor. Můžeme tak být součástí tohoto krásného celku. Jen tak, protože majitele oslovily, protože je našel.

Výbornou kávu jsme ochutnali v pracovních prostorech při diskuzi nahoře. Když odcházíme, dáváme si dole u baru ještě čepovanou kofolu a třetinku piva Guiness.  Uděláme ještě pár dokumentárních fotografií a před vchodem na několikrát potřeseme rukou panu Baránkovi na rozloučenou. A pak, až v autě, nám dojde, že nic z toho tady nebylo až tak jednoduché.

I když to ve výsledku působí tak, že vlastně nic jednodušeji nejde. Nahlédněte sami.

Team NeNo design Ltd.

<< zpět
#
Vstup s průčelím kavárny Cafe Bulldog v Břeclavi
#
A náš pan šéf vstupující....
#
Buldok je tady vyobrazen v mnoha podobách, tenhle nad vchodem si spokojeně bafá doutníček...
#
V interiéru kavárny Cafe Bulldog
#
Jedno kavárenské zákoutí a hra slunce...
#
Boxík u baru s portrétem buldočka pana majitele...
#
Další z kavárenských zákoutí...
#
Trocha kavárenské atmosféry podruhé...
#
Co se chystá... aneb vizualizace podoby příští...